Connect with us

Politics

Senate: APC submits names of Lawan, Daniel, Akpabio, Umahi, Oshiomhole, Ndume, Kalu, others

Published

on

FINAL LIST OF APC SENATORIAL CANDIDATES SUBMITTED TO INEC

*ABIA STATE*

Chief Hon. Emeka Atuma (Abia Central)

Senator Orji Uzor Kalu (Abia North)

Hon. Blessing Nwagba (Abia South)

*ADAMAWA STATE*

Abdulaziz Nyako (Adamawa Central)

Elisha Cliff Ishaku (Adamawa North)

Adamu Ismaila (Adamawa South)

*AKWA IBOM STATE*

Emaeyak Ukpong (Akwa Ibom North East)

Sen. Godswill Obot Akpabio (Akwa Ibom North West)

Martins Udo-Inyang (Akwa Ibom South)

*ANAMBRA STATE*

Okelekwe E. Boniface (Anambra Central)

Ify E. Anaozuonwu (Anambra North)

Hon. Chukwuma Umeoji (Anambra South)

*BAUCHI STATE*

Uba Nana Umar (Bauchi Central)

Sirajo Tanko Mohammed (Bauchi North)

Shehu Buba Umar (Bauchi South)

*BAYELSA STATE*

Timipa Orunimighe (Bayelsa Central)

Degi-Eremienyo (Bayelsa East) *****

Wilson Dauyegha (Bayelsa West)

*BENUE STATE*

Hon. Emmanuel Udende (Benue North East)

Titus Zam (Benue North West)

Daniel Onjeh (Benue South)

*BORNO STATE*

Kashim Shettima (Borno Central)

Mohammed Tahir Monguno (Borno North)

Mohammed Ali Ndume (Borno South)

*CROSS-RIVER STATE*

Hon. Eteng J. Williams (Cross-River Central)

Hon. Martin Orim (Cross-River North)

Asuquo Ekpeyong (Cross-River South)

*DELTA STATE*

Ede Dafinone (Delta Central)

Peter Nwaoboshi (Delta North)

Joel Onowakpo Thomas (Delta South)

*EBONYI STATE*

Emeka Kenneth Eze (Ebonyi Central)

Onyeka Nwaebonyi Peter (Ebonyi North)

Dave Nweze Umahi (Ebonyi South)

*EDO STATE*

Monday Okpebholo (Edo Central)

Adams Oshiomhole (Edo North)

Valentine Asuen (Edo South)

*EKITI STATE*

Michael Opeyemi Bamidele (Ekiti Central)

Cyril Oluwole Fasuyi (Ekiti North)

Adaramodu Adeyemo (Ekiti South)

*ENUGU STATE*

Adaku Ogbu Aguocha (Enugu East)

Simon Ejike Eze (Enugu North)

Oby Nwofor (Enugu South)

*GOMBE STATE*

Mohammed Danjuma Goje (Gombe Central)

Sa’idu Ahmed Alkali (Gombe North)

Joshua M. Lidani (Gombe South)

IMO STATE*

*Prince Alex Mbata (Imo East)

Hon. Patrick Ndubueze (Imo North)

Sen. Osita Izunaso (Imo West)

*JIGAWA STATE*

Ahmed Abdulhamid (Jigawa North-East)

Babangida Hussaini (Jigawa North-West)

Tijjani Ibrahim Kiyawa (Jigawa South-West)

*KADUNA STATE*

Muhammad Sani Abdullahi (Kaduna Central)

Suleiman Abdu Kwari (Kaduna North)

Bulus Audu (Kaduna South)

*KANO STATE*

Abdulsalam Zaura (Kano Central)

Sen. Barau Jibrin (Kano North)

Sen. Kabiru Gaya (Kano South)

*KATSINA STATE*

AbdulAziz Musa Yar’Adua (Katsina Central)

Nasiru Sani Zangon Daura (Katsina North)

Mukhtar Muhammed Dandutse (Katsina South)

*KEBBI STATE*

Sen. Atiku Abubakar Bagudu (Kebbi Central)

Hussaini Sulaiman Kangiwa (Kebbi North)

Sen. Bala Ibn Na’Allah (Kebbi South)

*KOGI STATE*

Ohere Abubakar (Kogi Central)

Sen Isah Jibrin (Kogi East)

Karimi Sunday Steve (Kogi West)

*KWARA STATE*

Saliu Mustapha (Kwara Central)

Sadiq Suleiman Umar (Kwara North)

Sen. Lola Issa Ashiru (Kwara South)

*LAGOS STATE*

Hon. Eshilokun Wasiu Sanni (Lagos Central)

Sen. Mukhail A. Abiru (Lagos East)

Idiat Oluranti Adebule (Lagos West)

“NASARAWA STATE*

Danladi Halilu ESQ (Nasarawa North)

Tanko Almakura (Nasarawa South)

Shehu Tukur (Nasarawa West)

*NIGER STATE*

Mohammed Sani Musa (Niger East)

Abubakar Sani Bello (Niger North)

Bima Muhammad Enagi (Niger South)

*OGUN STATE*

Shuaib Salisu (Ogun Central)

Olugbenga Daniel (Ogun East)

Sen. Olamilekan Adeola (Ogun West)

*ONDO SOUTH*

Adeniyi Adegbonire SAN (Ondo Central)

Ipinsagba Olajide (Ondo North)

Jimoh Ibrahim (Ondo South)

*OSUN STATE*

Ajibola Basiru (Osun Central)

Israel Famurewa (Osun East)

Amidu Tadese Raheem (Osun West)

*OYO STATE*

Dr. Yunus Akintunde (Oyo Central)

Sen. Fatai Buhari (Oyo North)

Sarafa Ali (Oyo South)

*PLATEAU STATE*

Hon. Diiket Satso Plang (Plateau Central)

Christopher Giwa (Plateau North)

Rt. Hon. Simon B. Lalong (Plateau South)

*RIVERS STATE*

Ndubuisi U. Nwankwo (Rivers East)

Oji N. Ngofa (Rivers South East)

Asita Honourable O. (Rivers West)

*SOKOTO STATE*

Ibrahim Lamido (Sokoto East)

Sen. Aliyu Magatakarda Wammako (Sokoto North)

Ibrahim Danbaba Abdullahi (Sokoto South)

*TARABA STATE*

Marafa Bashir Abba (Taraba Central)

Sani Danladi Abubakar (Taraba North)

Danjuma Usman Shiddi (Taraba South)

*YOBE STATE*

Ibrahim Gaidam (Yobe East)

Sen. Ahmad Lawan (Yobe North)

Sen. Mohammed Bomai (Yobe South)

*ZAMFARA STATE*

Sen. Kabiru Marafa (Zamfara Central)

Sen. Sahabi Alhaji Ya’u (Zamfara North)

AbdulAziz Yari Abubakar (Zamfara West)

*FCT*

Hon. Zakaria Angulu

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending